FOTE 2013: Lotul Romaniei cuprinde 58 de sportivi

Romaniei va fi reprezentata de un lot de 58 de sportivi la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013, care va avea loc in perioada 17-22 februarie in judetul Brasov.
Cei mai multi tricolori vor fi la hochei, unde lotul este format din 20 de jucatori.

Alte discipline cu reprezentare importanta sunt biatlonul (8 sportivi) si schiul fond (8 sportivi). Tara noastra va avea cate sase reprezentanti la schi alpin si sarituri cu schiurile, patru la short track, cate trei la snowboard si patinaj artistic.

La FOTE 2013 vor participa in total 910 sportivi din 45 de tari, 559 baieti si 351 fete.

Cei mai multi sportivi vor concura la schi alpin, 187, la schi fond vor fi 168 de participanti, la biatlon vor concura 145 de sportivi, la hochei pe gheata 120, la snowboard 91, la sarituri cu schiurile 85, la short track 64, iar la patinaj artistic s-au inscris 50 de sportivi.

Citeste si:  Materia martir. Graul.

Intrecerile la schi alpin si patinaj vor avea loc in Poiana Brasov, cele de biatlon la Cheile Gradistei, schi fond la Predeal, hochei pe gheata la Brasov, sarituri cu schiurile la Rasnov, iar snowboard la Predeal.

BIATLON (8):

Feminin: Dorottya Buzas (CSS Miercurea Ciuc), Oana Valean (CSS Baia Sprie), Renata Racz (CSS Miercurea Ciuc), Bernadette Focze (CSS Miercurea Ciuc).

Masculin: Raul Demeter (CSS Baia Sprie), Richard Craciun (CSS Miercurea Ciuc), Norbert Kristo (CSS Miercurea Ciuc), Hunor Gego (CSS Miercurea Ciuc).

Antrenori: Simon Marton, Marin Ananie, Izabela Gecse.

SCHI ALPIN (6):

Feminin: Raluca Ciocanel (CS Carpati Sinaia), Ania Caill (CS Caraimanul Busteni).

Masculin: Koppany Papp (CS Miercurea Ciuc), Renaldo Fratila (CS Carpati Sinaia), Andrei Centiu (CS Universitar Brasov), Alexandru Nicolescu (ASC Montana Schi Poiana Brasov).

Citeste si:  Hot, cool & trendy - meseria de Cool-hunter

Antrenori: Florin Cristea, Bianca Stan, Andrei Burchiu.

SCHI FOND (8):

Feminin: Erzebet Sara (CSS Gheorgheni), Reka Bajko (CSS Gheorgheni), Daniela Capata (LPS Bistrita), Edith Vakaria (CSS Gheorghieni).

Masculin: Daniel Pripici (CSS Sinaia), Alin Cioanca (LPS Bistrita), Daniel Cojocaru (CSS Sinaia), Marius Talpas (LPS Bistrita).

Antrenori: Ioan Poponeci, Istvan Ianosi.

SCHI SARITURI (6)

Feminin: Daniela Haralambie (CS Sacele), Raluca Trambitas (CSS Brasovia)

Masculin: Iulian Pitea (CSS Dinamo Rasnov), Robert Tatu (CS Dinamo/CS Brasov), Eduard Torok (CSS Dinamo Rasnov), Robert Purice Buzescu (CSS Brasovia).

Antrenori: Florin Spulber, Csaba Magdo, Adrian Comanescu.

SNOWBOARD (3):

Feminin: Luana Chereches (CS Crazy Bike Sibiu)

Masculin: Peter Almasi (CS Triple S Predeal), Ionut Ungureanu (CS Triple S Predeal)

Citeste si:  Horoscopul lunii iunie

Antrenor: Florin Staicu.

PATINAJ ARTISTIC (3):

Feminin: Denisa Sandu (CSS Brasov), Maria Fay Bowmar Vangeystelen (Clubul Sportiv RCM Cluj-Napoca);

Masculin: Catalin Dumitrescu (Soc. Patinaj – LPS Brasov)

Antrenor: Marius Negrea.

PATINAJ VITEZA (SHORT TRACK) (4)

Feminin: Bianca Stanica (CSM Brasov), Teodora Pana (CSS Viitorul Cluj);

Masculin: Emil Imre (CSS Miercurea Ciuc), Tamas Antal (CSS Miercurea Ciuc);

Antrenoare: Maria Bogyo este antrenoarea lotului.

Toti sportivii vor concura in probele de 500 m, 1.000 m, 1.500 m, 3.000 m si stafeta.

HOCHEI PE GHEATA (20)

portari: Attila Adorján, Arnold László;

fundasi: Tihamér Györfy, Alex Oszkár Przibislawszky, Zsolt Mátyás, Arnold Kovács, Arnold Bors, Ákos Molnár;

atacanti: Péter Balázs, Norbert Antal, Mátyás Kovács, Róbert Gy?rgy, István Geréb, Milán Karda, Gerg? Iszlay, Tamás Részegh, Tibor Albert, Norbert Karda, Cosmin Marinescu, Attila Janovits.

Antrenor: Ottó Keresztes.

Hai, Romania!


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.